Pesten op internet, cyberpesten, komt steeds vaker voor en gebeurt op verschillende manieren en vaak op sociale media. In veel gevallen is de pestkop een bekende.
Wat kun je doen tegen cyberpesten?
Cyberpesten is pesten via het internet. Dit gebeurt regelmatig. Als je kind online wordt gepest, kun je als ouder een aantal dingen doen.
- Steun de leerling
Neem het verhaal van de leerling serieus en betrek de leerling bij het nadenken over de oplossing: hoe gaan we dit doen? Wordt er door klasgenoten gepest, maak dit dan bespreekbaar. Breng ouders hier ook van op de hoogte.
- Leer leerlingen over goed gedrag op internet en omgangsvormen via sociale media.
Maak duidelijk dat je (online) pesten niet tolereert en leg de aandacht op hoe met elkaar plezier kan worden gemaakt. Vergeet ook de ouders niet: organiseer een ouderavond over kinderen en sociale media en maak digitale omgangsvormen tot een belangrijk thema. Gebruik hiervoor de Special Digitaal pesten (pdf) en de interactieve film op www.itsuptoyou.nu die als discussiestarter kan worden ingezet. Ook vind je in het Veiligheidscentrum van Facebook het Centrum ter preventie van pesten, dat informatie biedt om pesten te voorkomen en/of bespreekbaar te maken.
- Ga naar www.meldknop.nl
Op deze site staat veel informatie over online pesten en wat een leerling kan doen als het gebeurt. Je kunt hier ook vinden wanneer je naar de politie stapt als pesten uit de hand loopt. Daarnaast vind je er contactgegevens van organisaties waar leerlingen/ouders (ook anoniem) terecht kunnen voor advies en hulp. Bekijk ook de Brochure Meldknop docenten en ouders (pdf). Bovendien kun je terecht op www.pestweb.nl.
- Ervaringen van professionals met jongeren en online problemen
Lees het Rapport Verstrikt in het net.pdf
Meer over Cyberpesten
Wat is doxing?
Wat is een catfish?
Wat is een internetchallenge?
Wat is een sockpuppet of sokpop?
Wat is rapporteren op social media?
Wat is sharenting?
Wat kan school doen tegen online pesten?
Wat zijn deepfakes?
Zijn er lespakketten over veilig internetten?
EOKM gaat verder onder de naam Offlimits
8 juni 2023
Forse toename aantal meldingen online grensoverschrijdend gedrag
12 juni 2024
Grensoverschrijdend gedrag in gamewereld is groeiend probleem
27 juni 2024